O nas

Jesteśmy artystami i rodzicami 5-letniego Miłosza. W 2017 roku wspólnie stworzyliśmy instalację performatywną MaMoMi dla małych dzieci w Nowym Teatrze w Warszawie. Tomek Bergmann wymyślił przestrzeń, Iza Chlewińska reżyserię. Części instalacji pozostały w naszym mieszkaniu, a wśród nich był długi tunel, zawiązany z jednej strony, czyli..taki nowoczesny worek. Miłosz od początku uwielbiał do niego wchodzić i być ciągnięty po podłodze. Za sprawą silnych rąk Taty Tomka zdarzało się, że nawet latał! Materiał jest elastyczny i naturalnie dociska całe ciało, zatem najbardziej naturalną pozycją Miłosza była pozycja embrionalna. Zwinięty w kulkę piszczał z radości szczelnie zamknięty w worku, który jest transparentny, ale tylko dla niego. Stawał się niewidoczny, widząc wszystko dookoła. Pomyśleliśmy wtedy, że to nasze małe MaMoMi – mikro wersja super bezpiecznego miejsca, przypominające łono matki.

Pewnego dnia Miłosz przeżywał kryzys emocjonalny – płakał, krzyczał, nie umiał się uspokoić, a my również nie umieliśmy mu pomóc. Wtedy padło pytanie: CHCESZ WEJŚĆ DO WORKA? Od razu, jak za sprawą magicznego zaklęcia – Miłosz pomaszerował szybkim krokiem w kierunku zwiniętego w kłębek worka (worek zajmuje tyle miejsca co małe prześcieradło). Przejażdżka drogą podłogową trwała kilka minut, a potem zaczęliśmy już normalnie rozmawiać. Od tamtej pory worek czeka spokojnie wśród prześcieradeł i pościeli na swój moment. Działa niezawodnie. Jest jak magiczne zaklęcie.

Wyprzedane bilety i niegasnące zainteresowanie instalacją performatywną MaMoMi utwierdził nas w przekonaniu, że ludzie potrzebują w równym stopniu sensorycznych doznań, co odpoczynku i wyciszenia. Dlatego postanowiliśmy stworzyć obiekty sensoryczne, które będą w naszym domu. Prowadzimy badania metodą warsztatową, wykorzystując pracę z ciałem i umysłem, ale też konsultujemy nasze pomysły z terapeutami i psychologami. Wierzymy, że wspólnie możemy tworzyć inspirujące, abstrakcyjne i bliskie ciału obiekty sensoryczne, które mogą zmienić jakość naszego życia. Przyświeca nam idea zacieśniania więzi, tworzenia trwałych relacji i życia w zgodności ze sobą.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat naszej instalacji MaMoMi mamy dla Was tekst i zdjecia blogerki Kaji Wolnickiej , a także video autora sensorycznej przestrzeni Tomka Bergmanna :