O sile przytulania
Przytulanie, dociskanie, ściskanie, głaskanie, szczypanie, skrobanie i dziesiątki innych form dotyku – tak podstawowego zmysłu człowieka. Kiedy jesteśmy bardzo mali, dotykanie jest najważniejsze, zaraz obok jedzenia i snu. Bez dotykania nie potrafimy się w pełni rozwinąć. Domagamy się i krzyczymy o ciepło czyjegoś ciała.
Dlaczego w życiu dorosłym dotykamy się tak krótko i mało?
Czym jest dla nas nasze własne ciało i ile uwagi mu poświęcamy?
Nasza codzienność w dużej mierze sprowadziła rolę ciała do produktu. Ciało jest potrzebne, aby zdobywało oceny, punkty, pieniądze, rzeczy. Jeśli choruje, są na to tabletki. Tabletki na wszystko, nawet na drgające podczas snu nogi. Tabletki przyspieszają zdrowienie ciała, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić do zdobywania ocen, punktów, pieniędzy i rzeczy. Oczywiście, dobrze, jeśli uprawiamy jakiś sport – zimą narty (bez przygotowania, po prostu zakładam narty i zjeżdżam!), w lecie pływanie, plażowanie w towarzystwie niezdrowego jedzenia. Odpoczynek urlopowy raz albo dwa razy na 360 dni przez ok.tydzień. Odpoczynek jest serią intensywnych zajęć – wycieczek, imprez, atrakcji. Tak więc nie jest odpoczynkiem. Ciało wykonuje pracę non stop.
Dlaczego tak się męczymy? Bo jeśli nic nie zrobimy to może jakby nas nie było? Innych siebie nie znamy, bowiem od maleńkości jesteśmy zajęci. 2-3 letnie dzieci uczą się francuskiego, baletu, ćwiczą karate. Oprócz tego logopeda, gimnastyka korekcyjna, rytmika i nauka mówienia w ojczystym języku! Alternatywnie tablet-bajki tablet-bajki tablet-bajki. Gdzie się podział czas na odpoczynek? Gdzie się podział czas na nicnierobienie? Gdzie się podział czas na ciszę? Gdzie się podział czas? Na szczęście istnieją jeszcze noce, podczas których się śpi. Tylko co po takim dniu nam się śni?!
Ciało to fascynujący instrument, który pomimo tego, co mu proponujemy, mało tego, namawiamy do tego samego nasze dzieci, potrafi się adaptować, regulować i regenerować.
Dzięki temu możemy stale zwiększać swoją wydajność i realizować kilka życiowych scenariuszy jednocześnie. Pomnażać, zwielokratniać, zabezpieczać, odkładać, kumulować, zbierać na potem. Jeśli jakąś szczególną wagę przywiązujemy do ciała, to do jego wyglądu. Do tego również zachęca nas nasza kultura. Ładnym ludziom łatwiej w życiu! Umyć się. Uprać. Wyprasować. Ubrać. Umalować. Uczesać. I wyglądać. Wrażenie dobre zrobić.
Sytuacja się zmienia, jeśli nie mamy już siły wyglądać, a poziom satysfakcji z naszego życia gwałtownie spada. Mamy małe i płaczące dzieci,przez które wykluczamy się z życia towarzyskiego. Nie osiągamy wymarzonej kariery, dla której tyle lat poświęcaliśmy wszystko. Ludzie, na których nam zależało, zaczęli się interesować innym ludźmi, którym na nich zależy. Zaczynamy chorować – bóle głowy, trzeszczące kolana, coraz mniej elastyczny kręgosłup, problemy z pamięcią, wreszcie – chroniczne zmęczenie. Choroba jest oczywiście idealną sytuacją, abyśmy sobie przypomnieli, że mamy ciało. Ciało to jednak nie tylko mięśnie, kości i organy wewnętrzne. To również nasze zasoby energetyczne, witalność, duchowość, wyobraźnia, empatia, intuicja i intymność. Intymność to znaczy seks po prostu?-ktoś zapyta. Intymność to oczywiście seksualność z partnerem, ale też bliskość z dziećmi i przyjaciółmi czy rozkoszowanie się zmysłami smaku, węchu, słuchu. To przyjemność! Niezwykle intymny i przyjemny może być kontakt z jedzeniem, naturą czy muzyką, a tę intymność odbieramy właśnie za pomocą ciała i jego zdolności percepowania rozmaitych subtelności. Odbiór tych niuansów stanowi o naszej niepowtarzalności i dowodzi, że nie jesteśmy zaprogramowanymi maszynami do zdobywania, produkowania i ostatecznie zużywania i wyrzucania.
Nie dajmy się zwariować posiadaniu rzeczy, gadżetów, pieniędzy. Do przytulania potrzebne jest tylko i aż ciało. Cóż to za wspaniały inteligentny i czuły instrument! Dociskanie ciała do ciała potrafi zdziałać prawdziwe cuda, od wyciszenia stresorów dnia codziennego po wybaczenie, tolerancję i bezinteresowną miłość. Nie wszystko jest na sprzedaż i nie wszystko można zdobyć za pomocą pieniędzy.
Życie jest po to żeby żyć.